JEDINÁ KŮŽE, KTEROU OPRAVDU POTŘEBUJETE JE VAŠE VLASTNÍ.

Co všechno jsou veganské boty?

Co všechno jsou veganské boty?

Teplé a suché dny v roce můžete celkem snadno zvládnout v přirozeně neživočišných botách - nejčastěji třeba bavlněných a speciální materiál svršku boty řešit není nezbytně nutné (pozor na stélku - bývá často kožená). Problematičtější období nastává s ochlazením, kdy si člověk s plátěnkami zpravidla nevystačí a je třeba prozkoumat veganské alternativy kůže.

Možná jste si všimli, že i konvenční módní řetězce a značky (naposledy třeba M&S) začaly některé své modely obuvi označovat jako vegan, nebo dokonce přicházet s vlastními veganskými řadami bot. To je určitě dobrá zpráva, vždycky lepší vegan, než kožené. K takovým produktům je ale dobré přistupovat s jistou dávkou opatrnosti a neočekávat od nich více, než slibují. A to je, že neobsahují ani při výrobě nebyly použity žádné látky živočišného původu. Právě to totiž označení vegan v základním slova smyslu znamená a neříká nám bohužel nic o kvalitě zpracování, trvanlivosti, podmínkách výroby nebo ekologickém dopadu takového produktu. Očekávat, že produkt je šetrný k životnímu prostředí, dobře ušitý usmívajícími se, férově zaplacenými zaměstnanci továrny a něco vydrží, jenom proto, že je na něm sympatické zaklínadlo “vegan”, by bylo naivní. Navíc jsou to vlastně tytéž nekožené boty, které na pultech obchodů s obuví existují od nepaměti, zpravidla jako levnější alternativa kožených. Jenom dřív nikoho nenapadlo je označovat jako vegan, čímž získají na atraktivitě.

Na duhou stranu, to že je někdo vegan, automaticky taky neznamená, že je eko, bio, raw, a zajímá se o barefoot a zero-waste. Pokud rádi nakupujete trendy zboží v řetězcích a jste vegan, tak je super, že takové zboží je v běžných obchodech k dispozici. Nicméně je na místě upozornit, že zkrátka není veganská bota jako veganská bota. Často totiž detaily o materiálu nebo původu úplně chybí, což je vždycky trochu varování- kdykoliv je se čím chlubit, věřte, že výrobce se rád pochlubí. Ať už jde o etickou výrobu, nebo zajímavý materiál.

Nejčastěji se pod názvem “vegan leather” nebo “synthetic leather” skrývá polyuretan (PU), v horším případě polyvinylchlorid (PVC) s přidaným polyakrylátem (PA). Problémem obou materiálů je fakt, že nejsou pro výrobu bot tak docela vhodné už z důvodu neprodyšnosti a neflexibility, často použitý ve formě nejběžnější vrstvené koženky, tvořené netkanou textilií a PVC nebo PU na na povrchu. Svrchní vrstva se může po čase olupovat nebo praskat a odhalovat, co je pod povrchem. PVC je navíc jedním z nejkontroverznějších plastů z hlediska vlivu výroby na životní prostředí a toxického vlivu různých aditiv přidávaných např. pro zvýšení elasticity.

Kvalita zpracování může být také různá, ale obecně platí, že čím levnější boty jsou, tím méně si s nimi někdo dal práce. A vyrobit boty pořádně dá práce docela dost.

Co se týče materiálů, vzhledem ke stoupající poptávce se objevuje stále více sofistikovanějších alternativ kůže. Slibují lepší výdrž, odolnost, pohodlí, vzhled, nebo ekologickou nezávadnost. Můžeme se s nimi setkat nejčastěji právě u značek zaměřujících se výhradně, nebo z velké části na veganskou produkci.

Proto vám doporučujeme si před nákupem ujasnit, jaké jsou vaše priority. Pokud od bot očekáváte víc, než, že budou nekožené, prozkoumejte raději nabídku výrobce nebo prodejce přímo veganské obuvi. Kromě větší záruky kvality tak získáte i vědomí, že jste podpořili veganskou firmu a ne pouze veganskou odnož nadnárodní korporace.